Cu ocazia Zilei Nationale, preşcolarii Grupei Floricelelor Mică A sub coordonarea doamnelor educatoare Hrebenaci Dochia și Giurița Simona au desfășurat în sala de grupă activităţi prin care au luat cunoştinţă cu simbolurile naţionale, au realizat lucrări exprimându-și dragostea de neam şi ţară. Activitățile s-au desfășurat astfel:

  • Am observat harta, stema şi steagul României;
  • Am sortat capace ( colectate în cadrul activității de voluntariat Dopuri pentru o cauză) de culoare albastră, galbenă și roșie după care am construit tricolorul. În cadrul acestei activități am insistat pe munca în echipă, copiii fiind împărțiți în trei echipe: Echipa albastră, Echipa galbenă și Echipa Roșie. Fiecare echipă trebuia să sorteze capace de culoarea echipei.
  • Am pictat steagul României folosind tehnica dactilopictură.
  • Am cântat cântece patriotice, am dansat dansuri populare româneşti în cadrul programului desfăşurat .

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s