În cadrul şcolii noastre funcţionează un modern cabinet de logopedie. Aici sunt corectate cu succes tulburările de limbaj oral sau scris.

Cabinetul logopedic din cadrul Şcolii Gimnaziale nr. 2 Timişoara funcţionează de peste 38 de ani cu rezultate remarcabile în rândul copiilor cu tulburări de limbaj oral sau scris.  Pe lângă elevii şcolii noastre, de serviciile sale beneficiază preşcolarii grădiniţelor cu program prelungit numerele 2, 23 şi 29.

Cabinetul este dotat cu mobilier nou, foarte modern, cu tehnologie şi aparatură de specialitate (jocuri, jucării, softuri, alte materiale educaţionale) de ultimă generaţie.

Cabinetul de logopedie oferă următoarele servicii:

• Prevenirea cauzelor care pot provoca tulburări de vorbire
  • Depistarea şi diagnosticarea timpurie a tulburărilor de vorbire
  • Evaluarea limbajului prin metode şi procedee specifice
  • Corectarea şi recuperarea tulburărilor de pronunţie prin aplicarea unor programe de intervenţie personalizată
  • Evaluarea pshiopedagogică, programe educaţionale şi terapeutic recuperatorii individualizate pentru copiii cu dificultăţi de însuşire a citit-scrisului
Recomandarea logopedului: intervenţia logopedică este de preferat să se realizeze încă din grădiniţă, moment în care are loc structurarea şi dezvoltarea limbajului, evitându-se formarea şi consolidarea unor deprinderi greşite de vorbire sau chiar întârzieri în evoluţia firească a limbajului.

Tot în cadrul cabinetului de logopedie, elevii cu C.E.S.  beneficiază de învăţământ educaţional specializat oferit de profesorii de sprijin de la C.S.E.I. „D. Ciumăgeanu” Timişoara.

Personal didactic calificat este format din:

• Logoped – Olosz Mihaela
  • Profesor de sprijin - Vitan Mihaela