Pe lângă posibilitatea de a participa în diferite tabere şi excursii, şi implicarea într-o multitudine de activităţi extracurriculare variate, Şcoala Gimnazială Nr. 2, le oferă elevilor săi şansa de a lua parte la concursuri şi proiecte şcolare interesante şi antrenante.

Examenul Cambridge pentru Young Learners of English şi Preliminary English Test este unul dintre concursurile organizate în şcoala noastră care s-a bucurat de succes şi popularitate şi care oferă participanţilor un atestat de cunoaştere a limbii engleze recunoscut la nivel internaţional. Şcoala Gimnazială Nr. 2 a devenit anul trecut parteneră a Consiliului Britanic (British Council Bucharest) şi şi-a câştigat dreptul de a organiza examene Cambridge, devenind astfel, în mod oficial, centru de testare Cambridge.

Printre concursurile ce testează cunoştinşele academice acumulate de elevi se numără şi: Cangurul, Eurojunior, Comper, Piticot, Voinicel etc. Astfel, fiecare categorie de vârstă poate fi identificată cu un anumit concurs şcolar. Elevii noştri sunt în acest fel familiarizaţi de timpuriu cu rigorile şi regulile de desfăşurare ale acestor concursuri. Această familiarizare le asigură succesul ulterior în astfel de evenimente şcolare, lucru dovedit de premiile şi diplomele obţinute de-a lungul timpului de elevii şcolii noastre.Concursul "Cu viata mea, apar viata", organizat de ISU Banat

Pe lângă aceste concursuri şcolare, Şcoala Gimnazială Nr. 2, îi implică pe elevi într-o multitudine de proiecte dintre cele mai variate. Menţionăm câteva dintre acestea: Icoana Mea în parteneriat cu Mitropolia Banatului; Un mărţişor din suflet în parteneriat cu Consiliul Seniorilor; Iepuraş drăgălaş – o dată nu e de ajuns. Refolosim! în parteneriat cu Retim Ecologic Service; Educaţia rutieră– educaţie pentru viaţă; Cupa DHS; Reciclare electrocasnice în parteneriat cu Retim Ecologic Service; Halloween party; Valentine’s Day; . Educaţia civică comunitară 2007-2013, Concursul de protecţie civilă "BUM" şi Cu viaţa mea, apăr viaţa în parteneriat cu ISU Timiş. Aceste proiecte cultivă spiritul civic, dezvoltă o conştiinţă de tip comunitar şi ecologic şi îi implică pe elevi în viaţa comunităţii din care fac parte. Proiectele sunt foarte variate tematic şi implică diferite paliere ale existenţei, de la cel social şi civic, până la cel religios.

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

Back to top