scurt istoricȘcoala Gimnazială nr.2 Timișoara a fost înființată în anul 1974, este situată in partea de sud a orașului, în cartierul Calea Șagului, pe str. Mureș Nr.8. Din 1974 a funcționat ca și școală generală cu cls. I-VIII. Din 1990 și până în 1992 au funcționat și clase a IX-a și a X-a, iar din 1992 până în prezent funcționează cu cls. I-VIII. Pentru o perioadă de 3 ani au funcționat în școală și clase de Waldorf, alternativă educațională. Începând cu anul școlar 2012-2013 a fost arondată școlii ca structură Grădinița cu program prelungit nr. 29 Timișoara, situată pe str. Mureș Nr.6.

Zona Calea Șagului din punct de vedere socio-economic se caracterizează printr-un număr relativ mare de unități cu profil industrial, alimentar, medical etc. fapt care denotă și o densitate crescută a populației în zonă. Spațiul locativ este extrem de bine reprezentat, în zonă fiind amplasate un număr mare de blocuri și case. Din aceste considerente am constat și o creștere a populației școlare, reflectată în numărul de elevi și preșcolari înscriși.

În prezent în unitatea școlară învață un număr de 868 de copii, repartizați astfel:

• Nivel preșcolar – 274 preșcolari – 9 grupe
  • Nivel primar – 374 elevi – 15 clase