• Şcoala Gimnazială nr. 2 Timişoara
  Şcoala Gimnazială nr. 2 Timişoara
 • Şcoala Gimnazială nr. 2 Timişoara
  Şcoala Gimnazială nr. 2 Timişoara
  Şcoala trebuie să te înveţe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun şi cel mai aspru. – Nicolae Iorga
 • Certificat Cambridge
  Certificat Cambridge
  Examene Cambridge: YLE MOVERS și KET

Moş Crăciun de la Şcoala nr. 2 Timişoara, str. Mureş nr. 8, a dus iarăşi daruri copiilor orfani de la Fraţii lui Onisim, cu prilejul Sărbătorilor de iarnă 2015. Iată câteva obiective ale proiectului: Copiii să învețe să fie generoși, să pregătească un cadou pentru un copil orfan  şi să interacționeze cu micuţii instituționalizați.

Evident că elevii au fost ajutați cu mare entuziasm şi bucurie de părinți şi de profesori. Astfel, au fost pregătite daruri frumoase şi delicioase pentru copiii fără părinţi de la Casa Frații lui Onisim, de pe Calea Dorobanţilor, str. Dorobanţilor nr. 16, Timişoara, instituţie aflată sub coordonarea Asociaţiei Isus Speranţa României, preşedinte, Ligia Dugulescu, fiica regretatului pastor baptist Petru Dugulescu.

Moş Crăciun şi o parte din elevi, însoțiți de părinți și cadre didactice ale școlii, au dus aceste cadouri copiilor instituționalizațim marţi, 15 decembrie. “Participarea la această activitate a fost impresionantă. Pe lângă cele 300 de cadouri pregătite cu drag, 15 părinți ne-au însoțit cu mașinile pentru a putea transporta elevii care doreau să îi cunoască pe copiii pentru care pregătiseră daruri. De asemenea, părinții au făcut și multe donații în alimente, iar firma Retim, care are un parteneriat cu școala nostră, ne-a trimis o mașină foarte mare în care au încăput toate pachetele”, a precizat prof. Liana Furlan, coordonatoarea activităţii.

Articol apărut în Banatul Meu

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

Back to top